Oldal kiválasztása

MIT TEHETNÉNK ÉRTED?

A 2014. évi önkormányzati választások előtt azt írtuk, hogy közeledik a város fizikai átépítésének befejező szakasza. Most, hogy öt évvel közelebb kerültünk e tényhez, megállapíthatjuk, hogy még igen jelentős feladatok vannak hátra.

Az eddig végzett munkával mi magunk sem vagyunk elégedettek, hiszen ennél többet és főleg gyorsabban is elérhettünk volna. Nem csak azokra a fránya pályázatokra gondolunk, amiket nem nyertünk meg. 6,8 milliárd forint értékben nyújtottunk be pályázatokat és a mai napig 1,2 milliárdot nyertünk. Ez 17 %. Kiábrándítóan alacsony, különösen ha az egyik rivális városhoz, Pápához hasonlítjuk magunkat, ahol 17 milliárdot nyertek. Mégis azt gondoljuk, Ajka szebb és korszerűbb város, mint Pápa. A tisztaságról meg ne is beszéljünk.

Ajka sokat fejlődött, a többség ezt nem vitatja. Bizonyítják azok a felmérések is, amelyet független közvélemény-kutatók végeztek el és ez a benyomása azoknak a hazalátogatóknak, akik rendszeresen felkeresik a várost.

A lényeg persze az, hogy mi a véleménye erről az itt lakóknak. Mi azt gondoljuk, hogy a többség hasonlóan vélekedik erről, mint azok, akik kívülről néznek bennünket. De ha ilyen elenyésző módon jutottunk pályázati forrásokhoz, akkor miből sikerült a fejlődést megvalósítani? Nos, ez már szakmai kérdés. Annyit azonban elárulhatunk, hogy a városvezetésnek az a felfogása, hogy szakmai hozzáértés nélkül még sok pénzből sem lehet a fejlődést biztosítani. De ha valaki többet szeretne fejleszteni, mint amennyi pénze van, az már egy bonyolultabb kérdés. Mivel több olyan beruházást valósítottunk meg, ahol nem állt rendelkezésre az összes forrás, így elmondhatjuk: nem töltöttük tétlenül a hivatali időnket.

A bevezetőben említettük, hogy még többet szerettünk volna elérni, mint ami megvalósult. Ennek megítélésekor figyelembe kell venni, hogy Magyarország kettészakadt, a kormányzó Fidesz mindent és mindenkit maga alá gyűr és akit nem sikerül, azt pedig megpróbálja ellehetetleníteni. A város polgármestere ellen 23 esetben kezdeményeztek eljárásokat, aminek a vizsgálati, bírósági szakasza több száz nap kiesést jelentett. Ezek közül egy ügyet zártak pénzbüntetéssel, a többi ügy vagy felmentéssel, vagy a polgármester győzelmével fejeződött be.

A város lakosságát persze elsősorban az érdekli, mi változott eddig, és mik a közeljövő legfontosabb céljai.

A város szerkezete kialakult, de még nem végleges. Ahhoz, hogy élhető, komfortos lakóhelyünk legyen, még néhány fontos dolgot meg kell valósítani. Ilyen kérdés a közlekedés fejlesztése. Rettenetesen megnőtt a forgalom a város útjain. A 8-as út fejlesztését az országgyűlési képviselőre kell bízni, mint ahogy a bakonygyepesi átkelőszakasz kérdését is. A Főnix-szobortól a Nomádia irányába, majd a Potthoff mögött húzódó út egészen a szennyvíztelepig építés alatt áll. Ezt kívánjuk meghosszabbítani egészen a Petőfi Sándor utcáig. Ezzel a fejlesztéssel elérnénk, hogy a Sport utcai forgalom csökkenne leginkább az által, hogy a Tapolca, illetőleg a Devecser irányába tartó autók ezt vennék igénybe. A másik szempont pedig az, hogy a városközpontot tehermentesítenénk. Bár a Zenit előtt lámpás átkelőhelyet alakítottunk ki, a teherforgalom miatt a belváros jelentősen túlterhelt.

A teherforgalmat kitiltanánk a belvárosból, ezt az említett úton keresztül vezetnénk el az Erőmű, a MAL, valamint a LeBelier telephelye irányába egy új híd megépítésével. A tervezetet az érintett cégekkel már megvitattuk.

Ugyancsak városrendezési kérdés a különböző funkciójú negyedek kialakítása. Az a lakónegyed, ahol ma is lakóházak vannak. A városliget keleti szekciójának beépítése után további lakótelepek kijelölésére lesz szükség. AJKA-ÚJVÁROS az új köztemető és a rendeki városrész között helyezkedne el. Itt hosszú időre meg tudnánk oldani a telepszerű, többszintes épületek elhelyezését.

Városrendezési tervünket már szisztematikusan módosítottuk olyanformán, hogy a Rendeki út mellett található Hegyháton kb. 120 építési telket alakítottunk ki.

A terület tulajdonjogát megszereztük, a közművek tervezése jelenleg folyamatban van. A Hegyhát lakótelep, valamint AJKA-ÚJVÁROS a következő évtizedek lakásépítésének a fő iránya lehet. Emellett természetesen tartjuk azt a korábbi vezetési elvünket, hogy városrészenként irányítjuk a várost. Ezért Tósokon, Bódén, Padragon, Babucsán, de még Csingervölgyben is alakítunk ki lakótelkeket. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy lakóterületen belül nem engedünk ipari tevékenységet folytatni. Ez azonban ne csak tiltás legyen, pénzügyileg is támogatjuk azokat a vállalkozásokat, amelyek lakóterületről az ipari parkba helyezik át telephelyüket. Az ipari parkban 50 olyan telket alakítottunk ki, amelyek 1500-3000 m2-esek, és amelyek a kisebb családi vállalkozásoknak megfelelnek.

Az ipari tevékenységet végzők telephelye a Főnix Ipari Park. A város az Ipari Parkban 20 %-os érdekeltséggel rendelkezik, együttműködésünk eredményesnek mondható, aminek révén megvalósulhatott az Ipari Park útjainak a felújítása, valamint a közművek átadása a közműszolgáltatóknak. Az Ipari Park, valamint a MAL, Erőmű ipari környezete az ipari üzemek helye. Más területen nem kívánunk ilyen célokra telephelyet engedélyezni. Ennek a következménye, hogy Padrag, Bódé, Csingerben folyó ipari tevékenység visszaszorulóban van, ott az nem kívánatosnak számít.

Csingervölgyben múzeumi negyedet szeretnénk létrehozni. Ott található a Bányászati Múzeum és a Kőzettár. A kriptongyár helyén ipari múzeumot, az Ármin-bánya helyén dinoszaurusz-parkot szeretnénk létrehozni.
Csingervölgyben a régi irodaépületeket már lebontottuk, ez vár az Ármin-bánya épületeire, valamint a kriptongyár melletti egyszintes épületegyüttesre is. A projekt megvalósítása érdekében megalakítottuk a Csingervölgy Kft-t.

Ugyancsak a városrendezést szolgálta a padragi bánya kellemetlen látványának a felszámolása. Több száz millió forint saját eszköz felhasználásával megszereztük a tulajdonjogot és lebontottuk az elhanyagolt épületeket. Bányakertet hoztunk létre a helyén, ami a pihenést és a rekreációt szolgálja. Ugyancsak ez a cél vezetett bennünket Bódén, ahol a korábbi Videoton pálya területét (ahol ipari tevékenységet folytattak) megszereztük és Bolgárkert néven a közösség szolgálatába állítottuk. Városrendezési szempontból bontottunk le több épületet Padragon, Csékúton valamint Bódén.

A sport tevékenység űzésére is egy negyedet hoztunk létre. Sport Campushoz tartozik a korábbi Alu- és Bányászpálya, valamint a volt MHSZ területe. Visszaszereztük a volt Stadion Étterem épületét, ahol a Bozsik-program kapott helyet. Az épület szomszédságában a tömegsport támogatására 2 db műfüves kispályát alakítottunk ki.

Minden városrészben tervezünk egy műfüves kispályát, jelenleg az ajkarendeki építése van folyamatban. Egy műfüves és három élőfüves pályával rendelkezünk, és további egy élőfüves nagypályát alakítunk ki. A bányászpálya és a körülötte lévő idegen tulajdont már korábban megszereztük és itt épül a város első jégkorong csarnoka. A csarnok beruházása 1,5 milliárd forint, amelyből a TAO 1 milliárd forint. Bár az építkezést már 2017-ben elkezdtük, az a szakemberhiány, ami ma Magyarországon található, ennek a létesítménynek a kivitelezését is nagymértékben hátráltatta. A mostani információink alapján a jégcsarnokot a következő év elején tudjuk átadni a sportolóknak és a korcsolyázni vágyó közönségnek.

Ugyancsak a Sport Campus területén a jelenlegi Civil Ház mögött egy új asztalitenisz csarnok kialakításához fogtunk hozzá. Ugyanitt a lőtér fejlesztését is megvalósítjuk. Bár nem a Campus területén működik, de az elmúlt ciklusban adtuk át az átépített fedett uszodát. Még egy fontos beruházás: Elkezdődik a kosárlabda csarnok építése a Semmelweis utcában. Várhatóan 2021-ben adjuk át az NB I-B-s kosárlabda csapat részére.

Városunkat az ipar hozta létre és ma is ennek köszönhetjük fejlődésünket. Hasonlóan az országhoz, nálunk is megnőtt a kereslet a munkavállalók iránt. A ciklus folyamán több mint 1000 emberre lett volna a városnak szüksége, amit a különböző vállalkozások eltérő módon igyekeztek biztosítani. Mára a munkahelyek száma elérte a 17.000-t, és kis mértékben most is növekszik. Három munkásszálló építését tervezik a társaságok amellett, hogy automatizálással is több száz munkaerőt váltottak ki. A város vezetése és a különböző gazdasági társaságok vezetői között kiváló a kapcsolat, amit az is jelez, hogy társasági adó címén 7 milliárd forintnál nagyobb összeggel támogattak bennünket.

Ajka 60. évfordulójának tiszteletére kértük a különböző munkáltatókat, hogy nettó árbevételük egy ezrelékével segítsenek bennünket. Két év alatt több mint 100 millió forintot utaltak át a városi alapítvány számlájára.

Ebben a ciklusban különösen nagy gondot okozott a Bakonyi Erőmű Zrt. tevékenysége. 2016-17-ben nagy mennyiségű korom hullott a városra. Az erőmű akkori vezetői sunyi módon tagadták a szennyezés tényét. Több hatósági, bírósági eljárást kezdeményeztünk a helyzet megoldására, amiből csak az adóügyi eljárásunk volt sikeres. Ettől azonban nem oldódott meg a szennyezés. 2017-ben a Bakonyi Erőművet megvásárolta a Veolia Zrt, akinek határozott szándéka volt a környezetszennyezés megszűntetése. 3 milliárd forint értékben kívánták a fennálló problémát megoldani, amihez nagy erőkkel hozzá is kezdtek.

Szeretnénk azt mondani, hogy kis mértékű javulás történt, aztán kiáramlik a kéményen egy pöfeteg és oda az eddigi bizakodás. A korábbi erőművi vezetéssel a konfrontációt is több esetben vállaltuk, hogy a város lakóinak érdekében a környezetszennyezést elhárítsuk. Csak emlékeztetőül: politikai ellenfeleink közül, a Fidesz helyi képviselői a környezetszennyező, pökhendi Erőmű vezetését támogatták. A korábbi erőművi vezetést az új tulajdonos lecserélte, a Fidesz helyi emberei azonban maradtak. Most Önökre vár, hogy véleményt nyilvánítsanak róluk. A jelenlegi tulajdonos eddigi lépéseivel nem vagyunk megelégedve, de azt gondoljuk, hogy most már hónapokon belül megnyugtató megoldást tapasztalunk valamennyien. 2019. szeptemberében a Veolia Magyarország legfelsőbb vezetői sajtótájékoztatón kívánják ismertetni az eddig megtett lépéseket és a várható eredményeket.

2002 óta céltudatosan törekedtünk arra, hogy a várost megújítsuk, korszerűsítsük és nem utolsó sorban szebbé tegyük. Ennek a legnagyobb és legátfogóbb területe a lakóházak

felújítása volt. Kezdetben 1/3-1/3-os panelprogram keretében, aztán a magunk által alkotott konstrukció keretében kívántuk ezt elérni. Az országban egyedülálló módon 50 %-os támogatást nyújtunk a pályázaton eredményesen szereplőknek. A program rendkívül sikeres. Több pályázati szakaszban, több mint 6000 lakás újult meg. A 2019. tavaszán kiírt pályázatunkra már szinte mindenki jelentkezett. A beadott lakáspályázatok száma: 3275 db, amiről legkésőbb szeptemberben döntünk. E több ciklusra átívelő program a város történetének legsikeresebb programja.

Elámulhatunk azon, hogy a program révén a város magas beépítésű negyedei megújultak, színesek lettek. Sokkal szebb lett a város. Ha ehhez még azt is hozzátesszük, hogy ahol a házak megújultak, ott a „Házunk tája” program keretében megújítottuk a parkokat, járdákat, utakat, parkolókat hoztunk létre, pihenőhelyeket építettünk.

2002 óta több mint 1000 közlekedési létesítményt adtunk át, 1300 új parkolóhelyet, 45 buszmegállót építettünk. Az út és az úttal kapcsolatos közművek érdeklik legjobban az embereket. 2002-ben a város úthálózata olyan elhanyagolt volt, hogy Ajka az úthálózat-fejlettségi szintjében az utolsó előtti volt a megye városai közül. Évente 3-400 millió forintot fordítottunk utakra és járdákra. Mára a kiépített utak hossza megközelíti a 100 km-t, és állapotuk is jóval kedvezőbb, mint 2002-ben. Ma Veszprém után a második helyen állunk ennek a megítélésében.

Ezzel a teljesítménnyel sem vagyunk azonban megelégedve. Az útépítéseknél és felújításoknál az volt a fő szempont, hogy elsősorban a gyűjtőutakat újítsuk fel, aztán következik a lakóutak felújítása. Erre elsősorban a forgalom mérete, illetőleg az autóbusz közlekedés indokoltsága miatt volt szükség. Az út mellett a vízelvezető-árok, a közvilágítás az, ami különösen érdekli az embereket. Az utóbbi évek felhőszakadásai felszínre hoztak olyan problémákat, amelyekkel korábban ilyen mértékben nem találkoztunk. Szinte minden városrészben gondot okozott a hirtelen lezúdult csapadékvíz elvezetése. Többszázmillió forintos ráfordítással megoldottuk a rendeki, a Kinizsi utcai, a bódéi, valamint a csingeri parkerdei vízelvezetést. Sajnos nem sikerült megoldani a tósoki, valamint a Spár áruház előtt adódott problémát. Ez utóbbi kettőt egy pályázat keretében összekötöttük, de a pályázatot lesöpörték az asztalról. Így nem maradt más hátra, mint hogy a tósoki vízelvezetést saját erőből oldjuk meg. Azonban ez csak tíz év alatt lehetséges úgy, hogy egy év alatt 30 millió forintot fordítunk erre a célra. A döntést a lakosság képviselői rendkívül demokratikus formában hozták meg, amikor a Tósokberéndért Egyesület megszervezte a szavazást, hogy ki kívánja a vízelvezetés megoldását és ki építené meg ezzel szemben a kerékpárutat. A többség a vízelvezetést választotta. A Spár előtti terület vízelvezetését a Sport utcai főgyűjtő átépítésével lehet megoldani, ami már csak a következő ciklus elején tud megvalósulni. A padragi, csékúti terület vízelvezetését már az elmúlt években megkezdtük és a következő évben tudjuk majd véglegesen befejezni.

A kerékpárutakat már említettük. Bár 15 km kerékpárút-hálózattal rendelkezünk, három városrész elérését már megoldottuk, de Padrag, Tósok és Csingervölgy belső kerékpárútjait nem tudtuk megépíteni, mert mindhárom áldozatul esett az Ajkát hátrányosan érintő politikának. A következő ciklusban viszont meg kívánjuk őket valósítani.

Rettentő sok problémát okoz a közvilágítás rendszerének a hibája. Joggal elégedetlenek a városlakók, hogy észrevételeikre, javaslataikra hosszú hónapokig nem történik semmi. A probléma az, hogy bár mi építjük meg a hálózatot, a tulajdonjog nem a miénk és nem is mi üzemeltetjük. Így mindig csak kérhetjük a szolgáltatókat, hogy orvosolják a lakók és a város

önkormányzatának az észrevételeit. Sziszifuszi küzdelem zajlik ezen a területen és ennek a munkának eddig kevés eredménye volt. Ez év utolsó negyedétől talán javul a helyzet. Az EON-nal együttműködve közel 600 millió forint ráfordítással rekonstrukció alá vesszük a teljes városi hálózatot. Kicseréljük a régi elavult lámpatesteket, korszerűsítjük és esztétikussá tesszük a lámpaoszlopokat. A korszerűsítés egyik formája, amikor szűk helyeken a hálózati kábeleket a földbe helyezzük és ezzel párhuzamosan a vízelvezetés céljára szolgáló nyílt árkok helyett a föld alatti elvezetést szorgalmazzuk. Részben ilyen megoldást alkalmazunk a gyepesi és a rendeki városrészben és ilyen terveket készíttettünk a padragi városrészre is, ahol ez még a kábeltévé hálózat korszerűsítésével együtt valósulna meg. Bár a város alapvető közművekkel jól ellátott, néhány kivétel felszámolására a következő ciklusban kerül sor. Ilyen pl. a csingeri kábeltévé hálózat kiépítése, ami eddig hiányzott. A munka augusztus végén elkezdődött, de a munka befejezése áthúzódik a következő évre.

A szennyvízcsatorna-hálózattal való ellátottság 99 %-os, de néhány helyen ez is hiányzik. A Táncsics utca környékén ez évben elkezdjük a kiépítést, az ott élő lakókat erről már értesítettük. A következő ciklusra marad a Lehel utca környékén lévő hiány felszámolása, illetőleg az Élmunkás-telep szennyvízelvezetésének a kiépítése.

Épített környezetünk centruma a városközpont. A központ épületeinek megújítására egy új programot dolgoztunk ki. Az épületek külső homlokzatának költségei 25 %-át támogatásként biztosítjuk az abban résztvevő pályázók számára. A program működik, sikereiről az átadott épületek látványa beszél. Megújult a régi szolgáltatóház, ami a Center nevet kapta. Átadták a Hotel Ajka üzletközpont és a Posta épületét. Jelenleg folyamatban van a Sétáló utca déli oldalának átépítése, valamint a Zenit ABC, illetve az előtte található tér átépítése. Az épületek felújítását követi a burkolatok és a parkolók átépítése. Így a Városháza előtti nagyparkoló, valamint a Hotel előtti parkoló átépítésre kerül. Az itt elmondottak alapján építettük át az Alkotmány utcai épületeket, valamint a Vásárcsarnokot és annak környezetét. A piac terének áthelyezése azt a célt szolgálta, hogy a korábbi piac és a mellette lévő lakóépületek közé parkolókat és zöld sávot alakítsunk ki. Bízunk benne, hogy a lakók nyugalma biztosított lesz. A piactér zavaró hanghatásait is igyekeztünk szabályozni. Az új piactérrel szemben megvásároltunk egy területet a Kristály Kft-től, ahol 72 férőhelyes parkolót alakítottunk ki.

Az Alkotmány utca lezárásaként átépítésre kerülnek a Vasútállomás épületei, illetve az előtte elterülő tér is. A tervek elkészültek, a MÁV vezetőivel egyezségre jutottunk a kialakítást és a finanszírozást illetően. Ennek megvalósítása azonban már a következő ciklusra tevődik.

A következő ciklus egyik legnagyobb feladata a városközponton átfolyó Torna-patak medrének szabályozása és környékének átépítése. A tervek elkészültek, a vízjogi és más engedélyek rendelkezésünkre állnak. Tekintettel arra, hogy az utóbbi néhány évben a Torna-patak többször kiöntött, így a meder átépítése nem halogatható. Az átépítést olyan módon hajtjuk végre, hogy a csingeri híd és a Rendőrség közötti szakaszon egy tóvá szélesítjük, aminek a környékét pihenésre és kikapcsolódásra is alkalmassá tesszük.

A Hotel mögötti terület megközelítését szolgáló hidat elbontjuk, és egy új közúti hidat építünk a Rendőrség mellett kialakítandó körforgalmi csomóponttal együtt. Ebből a körforgalmi csomópontból lehet majd elérni a városközpont belső parkolóját illetőleg az ott található üzletek kiszolgálását. A közúti hídon kívül még három gyalogos hidat is fogunk itt építeni. A beruházás nagyságrendje olyan, aminek megvalósítására legalább három évre lesz szükség.

Valamennyiünk óhaja, hogy a Városliget megújuljon. A jelenlegi kereteit kitágítjuk olyan formán, hogy a tó és a Korányi utcai lakóépületek közötti területet feltöltjük és alkalmassá tesszük arra, hogy valóban betölthesse pihenőparki jellegét. Ezt a munkát megkezdtük, mint ahogy ennek a területnek a szomszédságában kialakított Székely-sétányt már átadás-közeli állapotba hoztuk. A park használhatóságát nagymértékben növelné, ha a tó körüli sétány mellett kiépítendő pihenőszigeteket, valamint a szigetet át tudnánk építeni. A sziget fejlesztését közvilágítás kiépítésével is segítenénk, míg a Tó Vendéglő melletti parkolót megnövelnénk és más formában, mint a jelenlegi, átépítenénk. Ehhez azonban meg kell várnunk a Tó Vendéglő új tulajdonosának a döntését arra vonatkozólag, hogy a vendéglőt a következő évben felújítja-e. Jelenlegi tájékoztatás alapján erre határozott szándék van.

Bár közterületeink rendezettsége sokat javult, nem lehetünk elégedettek az állapotával. Nemtörődömségből, felelőtlenségből elmaradt fűkaszálások, illegális szemétlerakók keletkezése, piszkos és ki nem ürített hulladéktárolók látványa sok bosszúságra ad okot. Éppen ezért 2020-ban tervezzük a közterület felügyelet visszaállítását. Ugyancsak az itt élők biztonsága érdekében 16 közterületi kamerát szereltünk fel.

A város épített környezete után nézzük meg, milyen szolgáltatásokat nyújtanak intézményeink: A munkaerő iránti kereslet hatott az anyukák munkahelyre történő visszatérésére is. Emiatt szükségessé vált a bölcsőde bővítése, a korábban már megnövelt férőhelyeket még 24 férőhellyel szerettük volna bővíteni. Pályázatunkat azonban „elmeszelték”, így kénytelenek voltunk újra pályázni. 24 férőhelyet még meg tudunk oldani a jelenlegi telephelyen, de az azt követő bővítésre már egy új telephelyen kerülhet sor. Erre kijelöltük a Kaszinó melletti zöldterületet. Ugyanezen a területen valósítanánk meg az idősek emelt szintű ellátását egy 40 férőhelyes otthonban. A volt súlyfürdő épületét és területét megvásároltuk, itt kívánjuk a fejlesztést megvalósítani. A város korfája romlik, idősödik a lakosság, ezért hangsúlyozottabban kell foglalkozni az idős emberek ellátásának kérdésével. Nem tudunk minden igényt kielégíteni ezért szükséges a fejlesztés. Az előbb említett mellett egy nyugdíjas apartmanházat is tervezünk a városligetbe. A ház tervei elkészültek, az érdeklődés nagyon nagy. Az „Őszikék” elnevezésű épületben olyan kis lakásokat alakítanánk ki, amelyek megvásárolhatók lennének az idősek által. A lakásokon kívül közös étterem létesülne, orvosi ellátás és más szolgáltatás igénybevételére is lesz lehetőség. A tervezett beruházást 2020. első félévében kívánjuk indítani. Az Ajkai Szó hasábjain tájékoztatjuk az érdeklődőket a jelentkezés módjáról és feltételeiről.

Óvodai hálózatunk kapacitása 800 férőhely. Minden igényt ki tudunk elégíteni. Óvodáink munkáját mind a szakhatóságok, mind a szülők jónak értékelik. Egy óvoda kivételével valamennyit felújítottuk, ráadásul saját forrásból. Ahogy a bölcsődénk, úgy az óvodáink állapota sem érdekelte a kormányt. Általános iskoláink nagy részét a Klikk nevű szervezet működteti. Bár együtt tudunk dolgozni a működtetést végző szervezet vezetőivel, ezt a fenntartási formát elhibázott konstrukciónak tartjuk.

A Fekete-Vörösmarty Iskola felújítására ugyan megnyertünk egy pályázatot, de a kivitelezésre meghirdetett ajánlatkérésünkre 100 %-kal nagyobb összegű ajánlat érkezett. Tehát az elnyert pályázatból a kivitelezést megvalósítani nem lehet.

Az egyházi fenntartásban működő tósoki általános iskolát teljesen átépítették és egy új tornacsarnokot is kapott. Ebben a városrészben az egyház egy új óvoda építésébe is belekezdett. Középiskoláink helyzete kissé megváltozott. A korábbi Szent-Györgyi Albert Szakiskola állami fenntartásba került és a Veszprémi Szakképzési Centrum egysége lett. A

Bánki és Bercsényi Szakiskolák változatlanul a Hit Gyülekezet fenntartásában működnek. A Bánki épületegyüttese megújult, a leendő Semmelweis utcai kosárlabda csarnoknak többek között az iskola testnevelési programját is szolgálnia kell. A Bródy Imre Gimnáziumra megnyertünk egy pályázatot, ám hogy hogyan valósítható meg a felújítás, az a kivitelezők számára kiírt pályázat eredményén múlik.

Ahogy Magyarország-szerte általánosnak mondható, úgy Ajkán is az egészségügyi ellátással elégedetlenek leginkább az emberek. Különösen igaz ez a kórházi ellátásra. A felújított ajkai kórház tevékenységét az országos média csak negatív színben és hírekben említi, de az itt élő lakosság nagyobb részének is ez a véleménye. A jelenlegi kórházi vezetés az ellátás színvonalának emelése helyett különböző pótcselekvésekbe kezdett a pártpolitikai megfelelés érdekében. Az országgyűlési választáskor elhangzott ígéretekkel szemben nem kapott mammográf készüléket az intézmény. A kórház fertőző osztályának teljes felújítására is ígéretet kaptunk, azonban megállapíthatjuk, hogy ez már akkor hazugságnak minősült, hiszen a választásokat követően a felújítás tervezését azonnal leállították.

A város sportélete sokat fejlődött öt év alatt. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy megalakítottuk a Sportváros Kft-t, amely összefogja a különböző egyesületeket. Céljaik jók, az eredményeik pedig közismertek.

A város kulturális és közművelődési tevékenysége igencsak jó irányban változott. Valamennyi városrészünk rendelkezik közösségi házzal, ami alapvetően meghatározza az ott folyó munkát. Különösen az „Ajka 60” évfordulójára rendezett program megnyilvánulásaiban nagyot alakítottak az egyes városrészek lakói és szervezetei. Hihetetlen gazdag program valósul meg, ami még a belvárost is felrázta. Ajka „kultúrszomja” változatlanul megvan, amiért elismeréssel adózhatunk. Talán az ifjúsági rendezvények piacán érződik még némi hiány, bár ebben az évben is jó kezdeményezések történtek. Az ajkai emberek életkörülményeit, szabadidejét, kulturális tevékenységét ma is elsősorban a különböző szervezett csoportok alapján biztosítjuk. 22 nyugdíjas klub, 58 sport- és kulturális egyesület képezi ennek a rendszernek a gerincét. Aktív közélet, kifogyhatatlan érdeklődés jellemzi Ajka lakosságát. Kétségtelenül hiány, hogy fiataljainknak elsősorban a szórakozási lehetőségét lenne szükséges bővíteni. Sajnos a korábban tervezett „Pók”-ot nem tudtuk megvalósítani, hiszen irreálisan magas beruházási költségek jöttek ki. Most azt tervezzük, hogy a Sport Campus mellett az MHSZ-szel szembeni területen építenénk egy ifjúsági házat. A terveket bemutatjuk és az intézmény működésének programját a fiatalokra bíznánk. Bízunk benne, hogy elnyeri a fiatalok tetszését, hasonlóan a Kaszinó épületében kialakítandó ún. okos ház céljával együtt. De amíg az előző a szórakozást szolgálja, ez utóbbi a szakmai ismeretek fejlesztéséhez nyújtana lehetőséget.

Ajka már meghatározta önmaga lehetőségeit, megalkotta a város szerkezetét, kiépítette intézményeit. Létrehozta azokat a szervezeteket, csoportokat, amelyek révén ezt a teret élettel lehet kitölteni. Már csak az egyes ember van hátra, akinek munkahely kell, lakásra vár, aztán majd gyerekeket szeretne. A munkahelyek létrehozását hosszú éveken keresztül támogattuk, amikor arra volt szükség. Most, amikor a munkanélküliség nem éri el a 2 %-ot, ezt már nem kell folytatnunk. A lakástámogatás folytatására viszont változatlanul szükség van.

A bérlakás-építési program beindításával nem várunk a kormányra, hiszen fiataljainknak a Fecskeház mellett már átadtuk a padragi városrészben az ún. Galambházat. Ezen kívül a következő ciklus elején még egy 20 lakásos épületet tervezünk kialakítani, ami a Gólyaház nevet viseli majd. A telekalakításhoz, lakáshoz való hozzájutást pénzügyi támogatásokkal

segítjük. A „Pöttöm Polgárok” támogatása, életkörülményeik javítása is fontos célkitűzéseink közé tartozik. Ebben az évben 262 kisgyermeknek adtunk támogatást, ami évről évre örvendetesen növekszik, hisz a rendszerváltás óta nem volt ilyen magas a születésszám, mint most. 70 eFt támogatást juttattunk a szülőknek egy olyan rendszer keretében, amely évről évre 10 eFt-tal növekszik. Bár 45 db uniós előírásoknak megfelelő játszóteret építettünk, állapotukkal, működésükkel nem vagyunk megelégedve. Új önkormányzati rendeletben fogjuk szabályozni a működésüket, felügyeletüket és javítani fogjuk az állapotukat.

Sokat, de nem eleget tettünk az ösztöndíj program érdekében. Korábban három tanulmányi ösztöndíjat, három sportösztöndíjat, három művészeti ösztöndíjat alapítottunk. A „Helló Ajka, itt a holnap” program keretében 50 tanuló részére adhatunk havonta 30.000 Ft ösztöndíjat. Ebben az évben az előbbieken kívül 20 fiatal kapott ún. lakhatási támogatást. Az ösztönzőknek nagyon fontos szerepük van a fejlődés szempontjából, ezért jelentőségüket növelni szeretnénk.

Eddig elmondtuk az elért célokat és bemutattuk a lehetőségeinket. Itt már igazán aktuális lehet a címben felvetett kérdés, hogy még MIT TEHETNÉNK ÉRTED?

Azt gondoljuk, nem romlott a látásunk, nincs problémánk a hallással, megértjük a különböző észrevételeket és bírálatokat is. Azaz mindig hajlunk a párbeszédre, a közös munkára. KÖZÖSEN AJKÁÉRT dolgozunk.

Valamennyi ellenzéki párt támogatja elképzeléseinket. Bízunk benne, hogy Ön is a támogatóink között lesz. És ha ez megvalósul, akkor már határozottan azt állíthatjuk, hogy Ajka olyan lett, amilyennek akartuk.

Share This